četvrtak, 18. kolovoza 2011.

U atriju palače Sponza predstavljena zbirka priča - bajki Mata Mijića „Ksenijino janje“ u izdanju Društva dubrovačkih pisaca

Nakon dvadeset godina Mijić se vratio pisanju!

   
Promocija zbirke priča - bajke za odrasle Mata Mijića „Ksenijino janje“ u izdanju Društva dubrovačkih pisaca, kao prve knjige u biblioteci „Mirac“održana je sinoć (11. kolovoza) u atriju Sponze uz brojni auditorij. Nakon pauze duge dvadeset godina Mijić objavljuje svoju novu knjigu.

  
Voditeljica promocije bila je Nila Miličić Vukosavić, priče je čitao glumac Frane Perišin, a Kruno Težak član klape Raguza otpjevao je uz gitaru pjesmu koju je skladao na Mijićeve stihove. Mala solistica Malog raspjevanog Dubrovnika izvela je jednu od standardnih repertoarnih uspješnica dubrovačkog zbora pjesmu Grad čarobnjak pjesnika Mata Mijića i skladatelja Đela Jusića. Bila je to prava autorska večer ostvarena i u posebno emotivnoj atmosferi. O knjizi je u ime izdavača govorio Boris Njavro, predsjednik Društva dubrovačkih pisaca, prof. Mira Muhoberac, te sam autor.

    
I dok je u svojoj prvoj knjizi 'Nulina pravda' objavljenoj u izdanju Matice Hrvatske '87. godine Mijić svijet sagledavao, tek na prvu loptu naivnim, očima djeteta, sada to čini kroz metaforu, osobine, simboliku i instinkt životinje. Pa bio to puž oko čije se 'kućice' svađaju i ubijaju, rak koji se guši u onečišćenom gradskom portu i sa svojom odabranicom bježi daleko od ljudi, u lokrumske hridi, patkice koje se drogiraju makom itd. Janje prislonjeno uz nogu djeteta u pitoresknom krajobrazu primorskog sela u knjizi biva zaklano, a poetični naslovi isto kao i korice knjige tek su varljivi omoti s kakvima se svakodnevno susrećemo, a iza kojih stoji surovi diktat nagona za opstanak, brutalna demagogija kojom nas, kako ih Mijić u priči 'Cvrčak i mrav' naziva, 'matice' drže indoktriniranima i tako pod kontrolom, te uvijek prisutna ljudska pohlepa i ego-tripaška destrukcija koja je u svojoj konačnici i čista autodestrukcija. Unatoč tome što su njegove bajke zapravo antibajke, sa razočarenjima, potresnim posljedicama hijerarhijskog poretka, tradicijskih, religijskih i inih dogmi, tehnološkog kvazi napretka i ostaloga...

  
Unatoč tome što u njegovim bajkama happy end u pravilu izostaje... Mijić ne odustaje od vjere, borbe, optimizma u bajkama i za njih. I stoga svojom knjigom svjedoči svom uvjerenju da bajke ne postoje, ali ih svatko od nas lucidnošću, snagom i vjerom može stvoriti. I time Mijić pojmu bajke daje posve novu dimenziju. Kako njegove bajke, tako i bajke uopće, nisu samo za djecu, umjetnike i slabiće.
    Do bajke svatko ima legitimno, činom rođenja, samog postojanja dobiveno pravo, doći. Ali ne zavaravanjem ni bježanjem, već uočavanjem, borbom i humanošću. Ilustracija knjige Mijićeve su fotografije 'Ratni izlozi' snimljene u jesen '91. na Stradunu.


     
Zbirku priča - bajki za odrasle Mata Mijića „Ksenijino janje“ u izdanju Društva dubrovačkih pisaca, kao prve knjige u biblioteci „Mirac“, moguće je kupiti u u knjižari Algebra (Stradun). 

                                                                                                           www.dupisci.hr

Oznake:

0 komentara:

Objavi komentar

Pretplatite se na Objavi komentare [Atom]

<< Početna stranica